Blog - články a trendy z oblasti osobnostního rozvoje


Jak se obléct na výběrové řízení?

Napsala: Mgr. Věra Škultétyová 24. srpna 2014

Oblečení lze považovat za součást naší osobnosti i individuality. Měli bychom se vždy cítit i vypadat dobře. Posílí to přirozeně naše sebevědomí. Někdo chce vyjádřit svůj originální přístup, jiný svoje smýšlení, někdo naopak na sebe nechce upozorňovat. Barvy by nám měly být příjemné, vyvolávat v nás pozitivní pocity. Některé nám sluší více, jiné méně, dokáží podtrhnout naše přednosti, zvýraznit naše rysy, ovlivnit naši náladu.

jak se obléct na výběrové řízení?

Mnohé barvy jsme ze svého šatníku automaticky vyloučili, ať už záměrně, nebo nevědomky. Nejsou nám příjemné, nevypadáme v nich dobře, nepatří k našim oblíbeným, nesplňují zásady praktičnosti.

Výběrové řízení patří rozhodně mezi příležitosti formální, a tomu by také měla odpovídat nejen volba oblečení, ale také barev. Někdy nás může zlákat červená, ta však ukazuje naši převahu, úspěšně zamaskuje, že se právě necítíme ve své kůži. Je spojena s energičností, bojovností, průbojností či sebevědomím, raději to s ní tedy nebudeme přehánět. Bílá barva je spojena s představou čistoty a nevinnosti, mohla by ovšem působit příliš křehce. Žlutá barva má nádech extravagance a oranžovou volíme opatrně, jen pro doplňky. A co růžová? Jen v kombinaci a zásadně jen u žen, fialovou už použijeme spíše, ale také s rozvahou. Tato barva totiž symbolizuje snění, proto s ní budeme jednat úsporně.

Pro pohovor volte raději temnější tóny. Přemýšlejte klidně o pastelové zelené, nebo také khaki, kombinujte modrou ve všech jejích odstínech. Modrá barva symbolizuje klid, moudrost a přemýšlivost. Hnědá barva pak značí solidnost, působí seriózně a důvěryhodně. Je dobré ji kombinovat s teplými a pastelovými podtóny. Šedá barva je také vhodná, ovšem šetříme s ní. Nechceme přece vypadat jako šedé myšky. Černé můžeme naprosto důvěřovat, ovšem nemusíme v ní být zahaleni od hlavy až k patě. Kombinujeme ji tedy nápaditě s jinými barvami, jen červené se zase vyhneme. Černá je barva solidnosti.

Vylaďme celkový vzhled, mysleme na umyté vlasy, upravené nehty, naleštěné boty, kvalitní kabelku. S líčením to rozhodně nepřeháníme, stejně jako s avantgardními účesy. Hluboké výstřihy a příliš krátké sukně si raději necháme pro neformální příležitosti. Dámské boty by měly mít uzavřenou špičku, pánové raději zapomenou na sandály. Kraťasy a šortky si určitě přibalíme k moři, k pohovoru se však nehodí. Zmačkané oblečení s viditelnými skvrnami nebude zcela jistě naší nejlepší vizitkou. A co je opravdu důležité – úsměv na rtech a dobrá nálada, která je nakažlivá. Vsaďte na jednoduchost, vkusnost, umírněnost. Nezapomeňte na nevtíravou a příjemnou vůni.